Jak nie marnować ciepła w domu?

white snow covered field during daytime

Przy spadających temperaturach na zewnątrz jest to naprawdę ważne pytanie. Kuszące jest pozostawienie grzejników włączonych dzień i noc, ale może to być naprawdę kosztowne, jeśli używasz ich regularnie. Istnieje kilka prostych sposobów, aby upewnić się, że nie marnujesz zbyt wiele ciepła.

Pomyśl o swoim domu i możesz zdać sobie sprawę, że łatwo jest marnować ciepło. Niektóre sposoby na uniknięcie marnowania ciepła obejmują zapewnienie, że najlepsze okna w Twoim domu stoją na wschód lub zachód, ponieważ zmaksymalizuje to ciepły dzień w zimie i chłód w lecie. Ponadto, zamknij zasłony w nocy lub w ciągu dnia, gdy jesteś na zewnątrz, aby zapewnić, że ciepło nie ucieka przez otwarte okna. Innym sposobem na uniknięcie marnowania ciepła jest używanie programowalnego termostatu, zapewniającego, że wyłącza się go, gdy nie jest się w domu, aby niepotrzebnie nie ogrzewać pustej przestrzeni.

Bez względu na to, czy jest mroźna i śnieżna zima, czy ciepłe i słoneczne lato, dodatkowe ciepło pochodzące z systemu grzewczego ma tendencję do marnowania się.
Jednym ze sposobów, aby temu zapobiec jest instalacja okien termicznych.

Mogą się one drastycznie różnić w porównaniu do zwykłego rodzaju okien, które już posiadasz. Nie są one jednak mniej skuteczne niż inne alternatywy. Te okna termiczne są wykonane ze specjalnymi warstwami próżniowymi, które skutecznie blokują większość słonecznych promieni cieplnych z domu. Pokrycie ich specjalnym odcieniem zapewnia również, że blokuje promienie UV.

Kiedy podłączasz grzejniki, podkręcasz ogrzewanie lub spalasz dodatkowe paliwo tylko po to, by się ogrzać, czas przyjrzeć się alternatywnym sposobom na utrzymanie ciepła w domu bez marnowania energii.
Oto kilka sposobów na to, aby ciepło nie uciekało z Twojego domu:

1- Upewnij się, że okna i drzwi są szczelne pod względem pogodowym. Zaklej, uszczelnij i/lub zainstaluj listwy chroniące przed warunkami atmosferycznymi, aby je zabezpieczyć. Sprawdź lub napraw uszkodzone lub nieszczelne okna i drzwi w swoim domu.

2- Zainstaluj izolację na strychu i w piwnicy, aby zatrzymać ciepło, co może być bardzo kosztowne zarówno w czasie, jak i w pieniądzach w przypadku dużych zadań.

3- Rozważ modernizację okien. Nowsze okna często mają lepszą izolację i mniejszą utratę energii niż starsze okna, które nie są energooszczędne.

4- Mały grzejnik, który zapewni więcej ciepła za mniejszą cenę.

Aby Twój dom był ciepły i przytulny, gdy nadejdą niskie temperatury, skorzystaj z powyższych wskazówek, aby uniknąć strat ciepła.