Jaki ekogroszek wybrać?

black stones on white sand

Ogrzewanie domu w trakcie zimy to ważny i istotny temat, który znacząco wpływa na stan naszych finansów w ujęciu rocznym. Jednym z bardziej wydajnych paliw grzewczych jest ekogroszek.

Decydując się na ogrzewanie domu ekogroszkiem musimy w pierwszej kolejności nabyć i zainstalować piec, który będzie odpowiedni do wykorzystania tego typu opału. Później należy także wybrać, jakim rodzajem ekogroszku będziesz ogrzewać swój budynek mieszkalny. Istnieje kilka różnych odmian ekogroszku, które różnią się od siebie poszczególnymi parametrami. Który z nich będzie najlepszy i najbardziej odpowiedni?

Dostępne rodzaje ekogroszku

Przede wszystkim zwróć uwagę na kolor ekogroszku. Ten najbardziej wydajny będzie mieć ciemniejszy odcień. Jego bryłki natomiast powinny być wielkości pomiędzy 5 mm a 25 mm. Większy ekogroszek będzie trudniejszy do spalenia, przez co straci swoją podstawową właściwość, jaką jest wydajność. Czytając informacje zawarte przy ofercie danego ekogroszku, zwróć uwagę na zawartość siarki w danym typie opału. Parametr ten nie powinien przekraczać 0,6%. Większa zawartość siarki, niż 0,6% sprawi, że ekogroszek szybciej się spali, co ponownie obniży jego wydajność jako paliwa opałowego. Również większa zawartość siarki będzie szkodliwa dla pieca, w którym spalamy ekogroszek. Szybsze i intensywniejsze spalanie przekłada się na erozję kotła, co zdecydowanie skróci jego żywotność i doprowadzi do konieczności szybszej wymiany pieca, niż jest to potrzebne.

Ciekawy artykuł: wartość opałowa ekogroszku

Alternatywny do ekogroszku

Jeśli jednak wiesz, że ekogroszek nie jest odpowiednim rozwiązaniem dla Ciebie, wówczas możesz rozważyć jeszcze inne możliwości. Jeśli Twój dom nie ma dużej kubatury, wówczas możesz zdecydować się na inny rodzaj opału, przykładowo na pellet. Jest to paliwo idealne do ogrzewania mniejszych pomieszczeń, takich jak małe domki całoroczne. Jest to paliwo, które z powodzeniem można spalać nie tylko w piecu, ale także w kominku jaki postawimy w salonie, w celu ogrzania naszego domku. Zdecyduj, czy jest to odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie.