Ocieplanie domu – koszty, metody ocieplania

trees beside white house

Gdy budujesz nowy dom, warto abyś jak najszybciej przemyślał, w jaki sposób go ocieplisz. Nieocieplone budynki są zaskakująco drogie w utrzymaniu. Jeśli nie chcesz co roku przepłacać na ogrzewaniu, wówczas zaplanuj kwestie związane z ociepleniem tak szybko jak to możliwe.

Warto abyś wziął pod uwagę wszystkie trzy, najbardziej newralgiczne miejsca w domu, które wymagają ocieplenia. Są to ściany, fundamenty i poddasze. Zatem jeśli ocieplisz tylko jeden z tych elementów, wówczas ciepło i tak będzie uciekać przez któryś z pozostałych. Dlatego tak ważne jest, aby ocieplanie zostało wykonane kompleksowo dla całego budynku, w innym wypadku i tak będziesz musiał przepłacać na ogrzewaniu. W jaki sposób możesz skutecznie ocieplić swój dom?

Sprawdzone metody na ocieplenie domu

Najwięcej osób w Polsce sięga po wełnę mineralną oraz płyty izolacyjne, zależnie od tego jaki rodzaj powierzchni ma zamiar ocieplić. Oba rodzaje materiałów są skuteczne w ociepleniu zarówno poddasza, ścian i fundamentów, zatem możesz je zastosować w całym swoim domu. Zwróć uwagę, aby ocieplenie było zamontowane w sposób ciągły. Oznacza to, że nie powinno być dziur i przerw w warstwie izolacyjnej. Tylko w ten sposób uda Ci się utrzymać ciepło w domu i zapobiec szybkiemu wychładzaniu się budynku, zwłaszcza w czasie sezonu jesienno-zimowego.

Alternatywą do płyt izolacyjnych i wełny mineralnej może być również często wybierany styropian. Jednak w przypadku tej metody ocieplenia pamiętaj, aby nie kłaść go w miejscach o dużej wilgotności. Wadą styropianu jest jego niska przepuszczalność, która często może prowadzić do zawilgocenia ściany. Zbyt duża wilgoć na ścianie może prowadzić do powstania grzyba czy pleśni, która jest później trudna do usunięcia. Dlatego lepiej jest korzystać ze styropianu tylko w tych miejscach, co do których mamy pewność, że są suche i nie będą narażone na dużą wilgoć w skali całego roku. Gdy masz taką pewność, wówczas styropian będzie skutecznym materiałem izolującym i zapobiegającym ucieczce ciepła.